Earlier this month the magnificent grounds of Chatsworth House played host to the Peak District Triathlon, one of the toughest events on the UK triathlon calendar


The Peak District Triathlon at Chatsworth was an ETU European Sprint Distance Championship Qualifier and attracted 1,000 competitors of all ages and abilities from across the country.

Offering both sprint and standard distance race options, this family-friendly event combines an iconic race with a day out at one of the country’s finest stately homes, and there were certainly plenty of spectators at Chatsworth enjoying the swimming, cycling and running action.

The first wave of swimmers were in the water at 7am, the river Derwent and its 18th century Paine’s Bridge providing a beautiful setting for the first leg of the triathlon, and this was followed by a bike ride in stunning Peak District countryside and a picturesque run in Chatsworth’s expansive parkland.

Seb Garry was third out of the water but after taking the lead on a fast bike leg he managed to stay ahead and won the standard distance race in 02:07:45. Runner up Thomas Morris finished in 02:10:45 and Pete Shuttleworth, who had clocked the fastest swim time, claimed third place in 02:14:29.

In the women’s race Hannah Bridger of Stockport Tri Club was in fourth position after the swim leg but she secured the win in 02:32:54 thanks to her fast times on both on the bike and the run. She was followed closely by  Josephine Mullane in second place and Louise Gubb in third.

In the sprint race Benjamin Goodall of Durham University Tri Club put in a super fast swim which put him in the lead, with Alex Lawton taking second place and Andrey Brightwell third.

The women’s sprint saw Rhian Roxburgh of GOG Triathlon claim the top spot after crossing the finish line in 01:14:33. Meanwhile Harriet Hughes secured second place and Erica Booth took third place in 01:19:21, after beating Claire Danson into fourth place by one second.

Results:

Standard Distance: 1000m swim, 39km cycle, 10km run

MEN

1) Seb Garry, 02:07:45

2) Thomas Morris, 02:10:45

3) Pete Shuttleworth (Belper 10:20 Triathlon Club), 02:14:29

WOMEN

1) Hannah Bridger (Stockport Tri Club), 02:32:54

2) Josephine Mullane (Stafford Tri Club), 02:35:31

3) Louise Gubb (TRI2O), 02:40:00

Sprint Distance: 750m swim, 20km cycle, 5km run

MEN

1) Benjamin Goodall (Durham University Tri Club), 01:05:08

2) Alex Lawton (Torq Fitness), 01:05:17

3) Andrey Brightwell (Medway Tri), 01:06:31

WOMEN

1) Rhian Roxburgh, GOG Triathlon, 01:14:33

2) Harriet Hughes (Serpentine Running Club), 01:17:48

3) Erica Booth (Tri-Rivington UK), 01:19:21

The full results are available on xtramileevents.com.